01 maja 2017

Anet A8, cz. 2 - Pierwsze wrażenia i montaż

W poprzednim poście opisałem zakup drukarki Anet A8 oraz procedurę odprawy tego zakupu za pośrednictwem agencji celnej DHL.

Drukarka Anet A8 jest stosunkowo dojrzałym projektem (wbrew powszechnemu mniemaniu jest to najstarszy model oferowany przez chińską firmę, nowsze to A6 i A2), ale na moje potrzeby rozpoczęcia przygody z drukiem 3D
Bezpośrednio po zakupie, a przed otrzymaniem przesyłki obejrzałem szereg filmów na YouTube prezentujących cały proces montażu i kalibracji drukarki. Nie jest to zbyt skomplikowany proces, choć w internecie można znaleźć różne czasy montażu.


Filmy instruktażowe producenta, dot. montażu drukarki (wersje zaktualizowane 29/12/2016):

Ja pierwotnie planowałem montaż rozłożyć na 2 dni, ale zdopingowany przez dzieci, które po obejrzeniu zmontowanej, ale wyłączonej drukarki stwierdziły - nie działa, nie ma co oglądać, ostatecznie zarwałem kawałek nocy i dokończyłem uruchomienie i kalibrację stołu, kończąc montaż pierwszym wydrukiem testowym.

20170424_165015.jpg

Drukarka dostarczana jest w sporym pudełku podzielonym na 3 tace styropianowe, zawierające wszystkie podzespoły oraz narzędzia niezbędne do montażu drukarki.

20170424_165128.jpg 20170424_165137.jpg 20170424_165131.jpg

W pudełku tym znajdziemy także czytnik kart Micro SD wpinany do portu USB oraz 8 GB kartę Micro SD zawierającą instrukcję montażu, listę części, a także oprogramowanie niezbędne do cięcia modeli na potrzeby wydruku, czyli Curę oraz kilka modeli testowych. Warto podkreślić, że w pudełku znajduje się także śrubokręt, klucze oraz około 10mb zafoliowanego próżniowo, białego filamentu PLA do testowania drukarki. Bardzo miły dodatek, niewymieniony w opisie aukcji.

20170424_165741.jpg

Sam proces montażu podzielony jest na 2 filmy. Gorąco polecam obejrzenie nagrań, choć należy sobie otwarcie powiedzieć, że zachowanie tempa składania prezentowanego na filmie jest niemożliwe dla osoby pierwszy raz dokonującej tej operacji i wymaga kilkukrotnego zatrzymywania i ponownego oglądania niektórych kroków. W razie wątpliwości można zawsze zajrzeć do pliku PDF prezentującego poszczególne kroki montażu, ale zdecydowałem się na to tylko w jednym miejscu. W pozostałych całkowicie wystarczy materiał wideo.

W tym miejscu warto pamiętać, że na filmie prezentowany jest błędny sposób montażu podstawy podstawy stołu roboczego, co zostało wykazane w komentarzach pod filmem, ale nie zostało poprawione w nowszej wersji filmu, prezentującej aktualną konstrukcję drukarki, po zmianach w grudniu 2016 roku. Podstawa, w kształcie litery H powinna zostać zamontowana odwrotnie niż na nagraniu, czyli elementem poprzecznym do dołu, zamiast do góry. W ten sposób naciągnięty pasek prowadzący będzie ułożony poziomo, bez wygięcia ku górze, co ma miejsce w przypadku montażu zgodnie ze sposobem zaprezentowanym na filmie.

20170424_170111.jpg

Komplet służący do montażu drukarki jest w miarę dobrej jakości. Wszystkie śrubki i nakrętki spakowane są w osobne torebki foliowe, a każda z nich oznaczona jest w czytelny sposób, co wyklucza pomyłki podczas składania. Także nagrania wideo zawierają zawsze czytelnie oznaczone rodzaje śrub, które należy przygotować na danym etapie montażu. W moim przypadku jedynie 1 nakrętka miała zepsuty gwint, na szczęście w komplecie jest pewien zapas podstawowych śrubek i nakrętek. Ponadto jeden z otworów służących do mocowania paska napędowego stołu roboczego także był źle nagwintowany, ale nie spowodowało to najmniejszych problemów - naciąg paska trzyma się pewnie, nawet na nie do końca wkręconej śrubce.

20170424_194502.jpg

Jedyny, za to dość poważny problem ujawnił się w momencie przystąpienia do kalibracji. Otóż pręty prowadzące oraz napędowe dla ruchu głowicy w pionie nie pasują do otworów nawierconych w akrylu ramy drukarki. Na chwilę obecną, najprostszym rozwiązaniem było ich uwolnienie z przygotowanych otworów, co pozwala na poprawną pracę drukarki, ale wskazuje na problem ze spasowaniem elementóœ, który postaram się w przyszłości rozwiązać. Do tego, pręty napędowe są minimalnie za krótkie, jeżeli zostaną w pełni wprowadzone do przegubu elastycznego, łączącego je z silnikami osi.

20170425_001247.jpg

Reasumując, po 4 godzinach pracy non-stop, drukarka była gotowa do kalibracji.

Nie będę opisywał procesu kalibracji, czyli poziomowania stołu roboczego, nadmienię jedynie, że jest to bardzo istotny krok, bez którego nie ma szans na poprawne wydruki. Proces ten trzeba powtarzać regularnie, jeżeli tylko zauważymy, że coś niedobrego dzieje się z naszym wydrukiem. Po zakończeniu procesu poziomowania, drukarka jest gotowa do pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz