01 lutego 2016

RFLink Gateway - komunikacja z urządzeniami 433,92MHz, cz. 1

Posiadając Domoticza i moduły oparte na ESP8266 zderzamy się z rzeczywistością - gotowe moduły konsumenckie oparte są z reguły na protokole Z-wave (np. Fibaro, Aeon, itp.) - są drogie, minimalna cena modułu 200-300 PLN, albo pracują na częstotliwości 433,92MHz - są zdecydowanie tańsze, a przez to bardzo popularne. Dobrym przykładem modułów pracujacych na częstotliwości 433,92MHz są np. czujniki dymu Flamingo firmy Elro (model FA21RF) dostępne dzisiaj na iBood, różnego rodzaju kontakty sterowane pilotem, wyłączniki światła i wiele, wiele innych modułów.

Po dokonaniu inwestycji w sticka Z-wave nadszedł czas na rozwiązanie drugiego problemu, czyli udostępnienie możliwości komiunikacji z urządzeniami działającymi na częstotliwości 433.
Zamówienie gotowego modułu RFXtrx433E oczywiście rozwiązuje problem natychmiast, ale kosztuje w tech chwili coś około 109 EUR + przesyłka, a w polskich sklepach internetowych 500 PLN. Jak więc osiągnąć ten sam cel taniej?


RFLink Gateway

Alternatywą może być projekt RFLink Gateway, który umożliwia zakup gotowego modułu lub zbudowanie własnego na bazie dostępnych podzespołów oraz Arduino Mega 2560 jako "serca" rozwiązania.

Dla osób, które są zainteresowane tym rozwiązaniem, w sklepie nodo-shop.nl można zakupić wszystkie podzespoły lub zestawy. Zestawy są dostosowane do naszych możliwości i składają się albo z kompletnego rozwiązania, albo z komponentów, do których można dokupić usługę lutowania, ew. można jedynie wzorować się na podzespołach i podjąć próbę zbudowania własnej bramki RFLink, gdyż autor udostępnia zarówno wskazówki dotyczące budowy, jak i gotowy wsad do Arduino Mega do wgrania: http://www.nemcon.nl/blog2/

Ja poszedłem właśnie tą drogą i na Conrad.pl zamówiłem:
  •  zalecany przez twórcę RFLinka moduł transceivera Aurel RTX-MID-5V:
AKTUALIZACJA 03/02/2016 W dniu wczorajszym otrzymałem zamówioną przesyłkę i niestety, jak słusznie zauważył na G+ Sebastian Szymski (dziękuję), moduł którego zdjęcie i link zamieściłem tutaj pierwotnie to nie transceiver, ale wyłącznie nadajnik, który zresztą miał inne oznaczenie - SAW - po prostu nie zwróciłem na to uwagi. Na szczęście Conrad.pl pozwala na zwrot zakupu w ciągu 20 dni, więc mogę podzespół odesłać. Gorzej, bo moduł właściwy jest niedostępny w tym sklepie i muszę zamówić w TME. Oznacza to kolejne opóźnienie, a jednocześnie lepiej byłoby zamówić komplet w Holandii, bo sam moduł MID kosztuje 58 PLN + przesyłka, tylko jest on chwilowo zwyczajnie niedostępny.

Arduino Mega
Oba podzespoły są w drodze, pozostaje jeszcze kwestia antenki, więc jeżeli ktoś nie ma ochoty na własne eksperymenty, zdecydowanie polecam zakup w nodo-schop.nl.

Bramka ma tą zaletę, że jej oprogramowanie jest stale rozwijane i twórca regularnie dodaje obsługę nierozpoznanych urządzeń.

Ciąg dalszy nastąpi po otrzymaniu podzespołów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz