10 lutego 2016

Konfiguracja Domoticza i Satela do wzajemnej współpracy

Przyczyną, dla której zdecydowałem się opisać w ostatnim poście aktualizację oprogramowania centrali Satel Integra wraz z modułem ETHM-1 jest możliwość współpracy tej centrali z Domoticzem. Dzięki temu, w konfiguracji docelowej będziemy nie tylko posiadać informację o stanie naszego systemu alarmowego, ale będziemy mogli wykorzystać moduły - czujki ruchu, kontraktony w drzwiach i oknach oraz inne elementy systemu alarmowego jako moduły sterujące zdarzeniami w naszym inteligentym domu.

Na chwilę obecną, najciekawszym zastosowaniem integracji jest możliwość zapalania światła na schodach wewnętrznych w domu w momencie wykrycia ruchu w przedpokoju przed schodami.
Jednak dzięki widoczności zarówno stanu uzbrojenia poszczególnych stref, jak i stanu czujników, możemy budować dużo bardziej zaawansowane integracje.

Dzięki modułowi stworzonemu przez kolegę fantoma, integracja Satela z Domoticzem jest banalnie prosta. Mając moduł ETHM-1 (w wersji podstawowej, już nieprodukowanej lub Plus), wystarczy ustawić w centrali odpowiedni port i klucz Integracji, a następnie wprowadzić te ustawienia podczas dodawania nowego sprzętu typu Satel w konfiguracji Domoticza.

Domoticz sam przeprowadzi mechanizm dodawania nowych urządzeń, które pojawią się na liście. Pozostaje nam jedynie aktywowanie prezentacji urządzeń na odpowiednich kartach Domoticza, a następnie zbudowanie, przy pomocy Blocky lub skryptów lua, odpowiedniej integracji.

Przykład takiej integracji widnieje poniżej:

Powyższy skrypt powoduje w przypadku wykrycia ruchu przez czujkę Góra - hol, zapalenie świateł LED na schodach z jasnością 10% na czas 1 minuty.

To prosty przykład, ale bardzo wygodny i pozwalający na wykorzystanie wszelkich innych, przewodowych i bezprzewodowych elementów sygnalizacji alarmowej w logice automatyki domowej, co pozwala na ograniczenie duplikacji urządzeń i jednocześnie obniża koszty automatyzacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz