23 stycznia 2016

Aktualizacja oprogramowania centrali Satel i modułu ETHM-1

Firma Satel produkuje bardzo dobre centrale alarmowe Integra (obecnie w wersji Plus), do których istnieje bardzo dużo modułów dodatkowych.
Od jakiegoś czasu rozwijana jest integracja Satela z Domoticzem, więc postanowiłem opisać kroki niezbędne do połączenia obu systemów.


Przygotowanie centrali

Mając podłączony i skonfigurowany moduł ETHM-1 musimy upewnić się, że centrala jest w najnowszej wersji oprogramowania. A co zrobić, jeżeli nie jest? Wtedy musimy zaktualizować oprogramowanie centrali do najnowszej wersji (obecnie 1.14 PL z 5 listopada 2015).

Konieczne jest przygotowanie kabla łączącego centralę z modułem ETHM-1 wg poniższego wzoru, w przypadku nowszych wersji central Integra, potrzebny będzie kabel RJ/PIN5-LCD, zgodny z górnym rysunkiem, a w przypadku starszych central, kabel PIN5-PIN5 zgodny z rysunkiem dolnym.


Po podłączeniu kabli, w celu nawiązania połaczenia z modułem ETHM-1 należy wprowadzić odpowiednie ustawienia z klawiatury lub programu DLOADX wg poniższego zrzutu ekranu.

 

Przygotowanie modułu ETHM-1

Z kolei moduł ETHM-1 musi być zaktualizowany do wersji 1.07 i tu pojawiają się pewne schody.
Bezpośrednio po podłączeniu modułu, uruchamiamy aktualizację oprogramowania i cierpliwie naciskając przycisk Dalej, przechodzimy kolejne kroki w aplikacji.
Jeżeli adresem ETHM-1 jest zalecany przez Satela 0, niezwłocznie, a w przypadku innego adresu po chwili, naszym oczom ukazuje się komunikat o wykryciu nowszej wersji oprogramowania:


Niestety w tym miejscu zaczynają się schody - mimo kilkukrotnych prób, nie byłem w stanie zmusić aplikacji do następnego kroku, czyli zaprogramowania modułu - za każdym razem otrzymywałem komunikat: Błąd identyfikacji urządzenia.


Pomocna okazała się oczywiście wyszukiwarka Google i szereg postów na elektroda.pl, np. tutaj (post użytkownika jkomuda), jednak co dokładnie oznacza wyłączenie zasilania modułu w trakcie programowania i kiedy dokładnie należy to zrobić? Otóż procedura wygląda następująco:
  1. Podłączamy moduł do Centrali, spinamy kablem RS232 z naszym komputerem, a następnie włączamy centralę (podpięcie kabla Ethernet nie ma znaczenia).
  2. W menu centrali wchodzimy w Tryb serwisowy.
  3. Następnie uruchamiamy aplikację ETHM-FLASH_1.07_pl.exe i rozpoczynamy procedurę.
  4. Po wyświetleniu komunikatu o wykryciu nowej wersji firmware, odpinamy zasilanie od modułu ETHM-1, następnie wpinamy je ponownie i naciskamy niezwłocznie Tak/Yes w komputerze.
  5. Po przejściu do następnego kroku, programowanie przebiegło pomyślnie. W przypadku problemów, należy najpierw nacisnąć Tak/Yes w komputerze, a następnie podłączyć zasilanie, jednak trzeba to zrobić naprawdę szybko.
  6. Wyłączamy tryb serwisowy centrali - moduł jest gotowy do pracy.
W postach na Elektrodzie pojawiały się informacje, iż występują problemy z programowaniem przy użyciu przejściówki RS232-USB, ale ja takich problemów nie doświadczyłem.

Po zaprogramowaniu, moduł jest gotowy do integracji z Domoticzem, ale o tym w osobnym poście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz