31 grudnia 2015

Zamiast wstępu

Tło

Nazywam się Michał Kotnowski i do tej pory prowadziłem już sporo różnych inicjatyw w internecie. Zajmowałem się m.in. tłumaczeniami użytecznych aplikacji i systemów na język polski w czasach, kiedy nie było to łatwe i powszechne (np. MoviX, MRBS, Siebel 99.5, 2000 i 7.x, różne wtyczki do Joomli i Wordpressa). Jestem także jednym z tzw. Google Ambassadors w europejskim programie Google Growth Engine oraz managerem Google Business Group - niekomercyjnej organizacji popularyzującej korzystanie z produktów i usług Google w zastosowaniach biznesowych.

Tym razem postanowiłem zebrać w jednym miejscu swoje doświadczenia dotyczące automatyzacji domowej, w szczególności w oparciu o 2 rozwiązania: system automatyki domowej Domoticz oraz rewelacyjny moduł komunikacji bezprzewodowej ESP8266, a w szczególności oprogramowanie do tego kontrolera, czyli ESP EASY. Linki do najnowszych wersji tych narzędzi znajdziecie na blogu.

Oprócz głównych tematów, będę publikował na blogu także spostrzeżenia i wnioski dotyczące mojego życia zawodowego - w zakresie obsługi klienta i customer experience oraz technologii Google.

In English

Welcome to my newest blog, mainly focused on Domoticz and ESP8266 module. Most of the posts are going to be published in Polish, but if you are interested in something in particular, fell free to request translation.

Apart from main topics, from time to time, I might publish some posts regarding customer service, customer experience or Google technologies and services, all connected with my daily professional undertakings.

Plany

Materiały będą głównie pisane po polsku, aby umożliwić ich zrozumienie jak najszerszej grupie użytkowników stawiających pierwsze kroki w dziedzinie automatyzacji, ale jeżeli będą to tematy, które były omawiane na forach międzynarodowych, to pewnie pojawią się w języku angielskim.

Trochę historii

Jestem amatorem, którego od zawsze fascynowały możliwości sterowania otaczającym nas światem za pomocą komputera lub specjalizowanych sterowników. To wszystko było oczywiście dostępne już wcześniej. Jednak wymagało albo specjalizowanych urządzeń (np. sterowników PLC), albo dużych nakładów finansowych (np. systemy KNX).

Następnie pojawiło się Fibaro, które jest chyba najbardziej udanym rozwiązaniem produkcji polskiej na rynku, jednak charakteryzuje się dość wysokimi cenami modułów sterujących. Do tego o Fibaro wiele jest krytycznych opinii odnośnie designu, ale przede wszystkim stabilności oprogramowania.

Wszystko to zmieniło się dość znacząco, przynajmniej w zakresie sterowania, w momencie pojawienia się na rynku modułu ESP8266. Z początku wydawało się, że będzie to jedynie ciekawostka, ale po nieco ponad roku obecności na rynku, nie ma wątpliwości, że moduł ten zmienił rzeczywistość, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego koszt (obecnie nawet poniżej 2USD za szt.) oraz łatwość programowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz